Porady

Jaka najlepsza odmiana cisa?

6 świetnych odmian cisa polecanych na żywopłot

Cis pospolity na żywopłot?

Cisy wyróżniają się wysoką odpornością na zanieczyszczenia środowiska. Ponadto, bardzo dobrze znoszą niskie temperatury, nie powodując żadnych problemów nawet podczas mroźnych zim. Ich dużą zaletą jest także fakt, że radzą sobie nie tylko na słonecznych stanowiskach, lecz również na zacienionych. Cis może nie jest najszybciej rosnącą rośliną, lecz wynagradza to eleganckim, dostojnym wyglądem, bardzo wysoką tolerancją na cięcie. Cisy są zimozielone. Cisy są trujące, wieć w przypadku, gdy roślina ma rosnąć w ogrodzie, do którego dostęp mają dzieci lub zwierzęta, należy zachować ostrożność.

Cis pospolity (taxus baccata) oraz cis pośredni (taxus media) to jedne z najpopularniejszych rośliny na żywopłoty. Gęsty pokrój zapewnia, że żywopłot z cisa gwarantuje prywatność.

Cisy znajdują w ogrodzie miejsce nie tylko jako roślina na żywopłot. Dobrze wyglądają również pojedynczo, szczególnie w przypadku mniej popularnych odmian lub starszych okazów.

Jaką odmianę cisa wybrać?

Decydując się na cisa, do wyboru mamy co najmniej kilka interesujących odmian. Do najbardziej popularnych należą:

  • Cis pospolity
  • Cis pośredni 'Hicksii'
  • Cis pośredni 'Hilii'
  • Cis pospolity 'Fastigiata'
  • Cis pospolity 'Fastigiata Robusta'
  • Cis pospolity 'David'

Cis pospolity (Taxus baccata)

Cis pospolity jest idealną propozycją na cięte żywopłoty. Charakteryzuje się on relatywnie szybkim tempem wzrostu. Doskonale nadaje się do kształtowania i formowania - w kule, stożki i inne kształty. Cis pospolity (Taxus baccata)

Cis pośredni 'Hicksii' (Taxus media)

Cis pośredni 'Hicksii' (Taxus media)

Do najbardziej popularnych odmian cisów należy taxus media 'Hicksii' znany pod polską nazwą cis pośredni 'Hicksii'. Jest to odmiana bardzo odporna na mróz i relatywnie szybkorosnąca. Pędy cisa Hicksii rosną pod kątem. Wyróżnia się on czerwonymi jagodami, które kuszą wyglądem, lecz pamiętać należy, że cisy są trujące

Cis pośredni 'Hilli' (Taxus media)

Cis pośredni 'Hilli' (Taxus media)

Inną z interesujących odmian cisa pośredniego jest taxus media 'Hilii'. Jest to odmiana, której cechą charakterystyczną jest bardzo zwarty pokrój. Hilli rośnie wolno. W przeciwieństwie do Hicksii nie wytwarza jagód. Ma również nieco drobniejszą niż Hicksii igłę. Pędy rosną pionowo.

Taxus baccata 'Fastigiata' (Taxus baccata)

Jeśli szukamy cisa o kolumnowym pokroju to cis pospolity 'Fastigiata' jest bardzo dobrym wyborem. Fastigiata jest odmianą wolnorosnącą. Nie najszybsze tempo wzrostu wynagradza jednak pięknym, dostojnym wyglądem.

Cis pospolity 'Fastigiata Robusta' (Taxus baccata)

Taxus baccata 'Fastigiata' (Taxus baccata) Fastiata Robusta to podobnie do Fastigiaty, kolumnowa odmiana cisa. Fastigiata Robusta charakteryzuje się wyjątkowo wąskim pokrojem - okazy trzydziestoletnie dostarają do 1 metra szerokości przy 3-4 metrach wysokości.

Cis pospolity 'David' (Taxus baccata)

Cis pospolity 'David' (Taxus baccata) Cis pospolity 'David' jest kolumnową odmianą cisa. Wyróżnia się on zielono-żółtymi igłami.

Nie tylko na żywopłot

Cisy znajdują zastosowanie nie tylko jako rośliny na żywopłot. Z powodzeniem sprawdzają się również w formie solitierów. Idealnie nadają się do tego starsze egzemplarze odmian kolumnowych cisa, a także formowane cisy - zarówno w kształty geometryczne jak i bonsai.

Taxus baccata `Bonsai` Taxus baccata `Overeynderi bonsai`

Podsumowanie

Zobacz dostępne odmiany cisa