Ambrowce

Ambrowiec - czy warto?

Ambrowce amerykańskie (Liquidambar styraciflua) to piękne, ozdobne drzewa liściaste.

Niewprawione oko niedoświadczonego amatora zieleni może pomylić ambrowca z klonem. Wszystko przez podobne liście o gwieździstym kształcie, które mogą budzić skojarzenia z dużo popularniejszym klonem.

Ah te liście

Liście ambrowców to ich zdecydowanie największa zaleta - są pięknie świeżozielone od wiosny do końca lata, by jesienią przebarwić się na cudowny żółtopomarańczowy kolor. Trzeba przyznać, że na taki widok na pewno doda energii nawet w najbardziej pochmurny jesienny dzień.

Kora ambrowców

Ambrowce charakteryzują się także interesującą, pomarszczoną korą. Czasami właściciele ambrowców martwią się, że to choroba - nic bardziej mylnego!

Ambrowce - gdzie posadzić

Ambrowce nie mają wysokich wymagań glebowych. Najlepiej poradzą sobie jednak w obojętnym lub lekko kwaśnym podłożu, w którym nie będzie zalegała woda. Ambrowce sadzimy na słonecznym stanowisku - w cieniu nie radzą sobie za dobrze. Młode sadzonki dobrze jest osłonić na zimę, jednak starsze egzemplarze (około 1.5m) są juz w pełni mrozoodporne.

Ambrowce - jakie odmiany, gdzie kupić?

Ambrowce dostępne są w Polskich szkółkach drzew i krzewów w kilku odmianach. Wśród szczególnie polecanych wymienić można 'Gum Ball', 'Lane Roberts' czy 'Worplesdon'. Która będzie najodpowiedniejsza? Cóż, to zależy już tylko od Twojego gustu!