Tulipanowce

Tulipanowce zawdzięczają swoją nazwę spektakularnym wiosennym kwiatom, które swoim pokrojem przypominają - nic innego jak - tulipany.

Kwiaty tulipanowców

W pełnym rozkwicie drzewa są przyozdobione żółtawozielonymi lub pomarańczowymi, pachnącymi kwiatami. Jesienią liście tulipanowców przebarwiają się na kolory od żółtego do ciemnożółtego - pięknie ozdabiając ogród. Te drzewa mogą stanowić świetną ozdobę dużych ogrodów. Drzewa potrzebują dużo przestrzeni ze względu na szybkie tempo wzrostu. W Polsce tulipanowce potrafią sięgać nawet do 25 wysokości. Roślina jest atrakcyjna dla wielu owadów zapylających i ptaków - miododajność to jej kolejna zaleta, szczególnie w obecnych czasach.

Kwiaty tulipanowców

Tulipanowce preferują miejsca nasłonecznione z żyzną, wilgotną, dobrze przepuszczalną glebą. W przypadku niedostatecznie nasłonecznionego stanowiska gałęzie mogą stać się chude i słabe. Roślina ma zwarty system korzeniowy, który nie rozprzestrzenia się na duże odległości od rośliny. Drzewo słabo znosi suszę, dlatego należy zadbać, aby miało dostęp do wody lub dodatkowo nawadniać je latem i wczesną jesienią w przeciwnym wypadku liście zżółkną i opadną.

Czas wybrać coś do ogrodu?