Hortensje

Hortensje

Dobry akcent w ogrodzie

Hortensje to bardzo popularne krzewy, które zdobią wiele polskich ogrodów. Nie ma się co dziwić - szeroka dostępność sadzonek w szkółkach i sklepach, duża liczba odmian o różnych kolorach kwiatów i niebywale atrakcyjny wygląd to przepis na sukces!

Gatunki i odmiany hortensji

Dwa najbardziej popularne gatunki hortensji to hortensja ogrodowa (hydrangea macrophylla) i hortensja bukietowa (hydrangea paniculata). Mniej popularne są hortensje pnące (hydrangea petiolaris) i hortensje piłkowane (hydrangea serrata).

Hortensja ogrodowa czy bukietowa?

Wybierając hortensję do swojego ogrodu, należy najpierw zdecydować się na gatunek - hortensję ogrodową lub bukietową.

Hortensje ogrodowe

Ten gatunek hortensji lubi warunki półcieniste. Z tego powodu są one często sadzone pod dużymi drzewami. Dużą zaletą tego gatunku jest z pewnością bardzo duża liczba odmian, które różnią się kolorami kwiatów. Hortensje ogrodowe znane są z niezwykle barwanych kwiatów - czasami trudno uwierzyć, że roślina naprawdę wygląda jak na zdjęciach!

Hortensje bukietowe

Limelight, Pinky Winky czy Vanille-Fraise to tylko niektóre z odmian hortensji bukietowej. Duże, liczne bukiety składające się z dziesiątek małych kwiatów przyciągają wzrok każdego. W porównaniu do hortensji ogrodowych, odmiany hortensji bukietowych preferują bardziej nasłonecznione stanowiska.

Mrozoodporność

Hortensje bukietowe są w pełni mrozoodporne - znoszą mrozy nawet do -30*C. Hortensje ogrodowe należy zabezpieczać przed mrozami lub rozważyć uprawę w donicach, które na okres zimowy przeniesiemy w cieplejsze miejsce.