Od czego zależy cena rośliny

Czyli jak uchwycić piękno roślin w liczbach

Co wpływa na cenę roślin?

Najważniejszy wpływ na cenę rośliny ma oczywiście jej wielkość w danym gatunku i odmianie. Związane jest to z różnym tempem wzrostu różnych roślin. Im szybciej dana roślina rośnie, tym niższa będzie jej cena dużego okazu.

Dodatkowo, droższe będą odmiany nowe i licencjonowane. W ich przypadku, ilość dostępnego materiału szkółkarskie jest zazwyczaj zbyt mała by zaspokoić zainteresowanie pasjonatów roślin.

Podobne prawa rządzą się odmianami rzadkimi, kolekcjonerskimi. Do tej grupy zaliczymy odmiany, które wyróżniają się ciekawymi cechami. Niestety, czasami będą to także odmiany, które trudniej będzie uprawiać amatorom - mogą one mieć zwiększone wymagania pielęgnacyjne lub większą wrażliwość na choroby.

Rośliny formowane

Więcej przyjdzie nam zapłacić także za egzeplarze formowane, którym poświęcić należało znacznie więcej pracy w szkółce. Częste zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że cena takich okazów będzie wyższa niż ich mniej zadbanych bliźnich.

Osobną kategorią są oczywiście niwaki czy bonsai. Ta grupa formowanych drzew wymaga nie tylko czasu ale i wiedzy osoby formującej roślinę. Za tę fachową rekę przyjdzie zapłacić więcej...

Z gruntu czy z doniczki?

Materiał szkółkarski kopany z gruntu i sprzedawany "na pniu" będzie tańszy niż materiał w doniczce. Należy pamiętać, że drzewa i krzewy kopane w szkółce bezpośrednio przed wsadzeniem ich w miejsce docelowe w ogrodzie są dostępne głównie wczesną wiosną i późną jesienią.

Mniejszy znaczy tańszy?

Za pomocą jednej czy dwóch czasami trudno dokładnie odpisać cały pokrój rośliny. Szkółkarze stosują typowe oznaczenia rozmiarów, które mają ułatwić uszeregowanie egzemplarzy roślin względem znanej skali.

Miara ta doskonale sprawdza się jako oszacowanie wielkości rośliny, ale nie jest ona wyrocznią. Na wygląd danego egrzemplarza wpływ ma nie tylko jego wysokość. Liczy się wnętrze... to znaczy pokrój!

Pokrój danej rośliny oddaje to jak wygląda ona "w rzeczywistości". Czy jest gęsta i nigdzie niepotrzebnie się nie przerzedza albo czy jej gałęzie układają się równomiernie w całej koronie. Także formowanie roślin ma wpływ na ostateczny pokrój - roślina wielokrotnie przycinana będzie prawdopodobnie nieco mniejsza niż jej nieprzycinany odpowiednik, ale z pewnością bardziej zageszczona i regularna.

Rozmiar czyli cena? Tak, ale...

To dlatego właśnie tak trudno tę wielkość przełożyć jednoznacznie na papier... Jeśli następnym razem zobaczysz, że większy rozmiar jest tańszy niż większy to jeszcze nie oznacza świetnej okazji. Zwróć wtedy uwagę na inne parametry i zdecyduj co wolisz.

Czas wybrać coś do ogrodu?