Co oznaczają rozmiary roślin

Jak czytać szkółkarskie oznaczenia rozmiarów

Jak mierzyć rośliny?

Okazuje się, że nie tak łatwo określić rozmiar roślin. Najbardziej oczywiste wydaje się podane wysokości rośliny. Nie rozwiązuje to jednak całości problemu - jak postąpić z egzemplarzami, w których istotna jest nie tylko bezwzględna wysokość, lecz także takie parametry jak wielkość korony, obwód pnia czy szerokość rośliny? Sprawa dodatkowo komplikuje się w przypadku roślin formowanych - wtedy sam rozmiar ma dużo mniejsze znaczenie niż konkretny kształt.

Szkółkarskie oznaczenia roślin

Szkółkarze oznaczają wielkość roślin w specyficzny dla siebie sposób. Początkowo oznaczenia te mogą wydać się tajemnicze, ale po krótkim wprowadzeniu każdy może z łatwością je odczytywać.

Szkółkarskie typoszeregi

Podstawową kwestią jest zrozumienie, że wielkości rośliny nie podajemy z dokładnością do centymetra. Stosuje się typoszeregi, które grupują podobnie wyglądające rośliny w jeden rozmiar. Można porównać to do rozmiarów T-shirtów - koszulki oznaczone rozmiarem "M" mogą być nieco mniejsze lub nieco większe (szersze, dłuższe, o innym kroju).

Gdy w szkółce na etykiecie zobaczymy oznaczenie "100-125" to wiemy, ze roślina mieści się w tym wymiarze (z pewną tolerancją).

Rozmiary drzew

Rozmiary drzew zwyczajowo podaje się z wykorzystaniem obwodu pnia jako głównego wymiaru. Pomiaru należy dokonać na wysokości 130cm. Do celów praktycznych wystarczy jednak pamiętać, że będzie to mniej-więcej wysokość, na której naturalnie umieści dłonie człowiek o przeciętnym wzroście.

W szkółce na etykiecie zobaczyć możemy wtedy oznaczenie "10-12". Oznacza to, że obwód pnia drzewa ma od 10 do 12 centymetrów.

Czas wybrać coś do ogrodu?