Czym są kolorowe kulki w doniczkach roślin?

Skąd biorą się i czym są niebieskie i żółte kulki

Małe kulki w doniczkach. Jaja szkodników?

Niektórzy nasi klienci zastanawiają się dlaczego w doniczkach niektórych roślin znajduje się wiele kolorowych kulek. Martwi ich to na tyle, że przychodzą z tym pytaniem do nas, aby rozwiać swoje wątpliwości. Nie pozostaje nam wtedy nic innego niż z uśmiechem na twarzy uspokoić ich, że owe kulki są w istocie granulowanym nawozem, którymi zasilone zostały sadzonki roślin w donicach.

Granulowany nawóz w doniczkach roślin

Najczęściej rośliny zasilane są w momencie sadzenia ich do pojemników. Nawóz granulowany wsypywany jest wtedy bezpośrednio do doniczki wraz z ziemią. Wraz z upływem czasu, granulki nawozu stopniowo rozpuszczają się w ziemi zasilając roślinę. Często nawożenie następuje także w momencie przesadzania roślin do większych pojemników - wtedy analogicznie granulowany nawóz jest mieszany z ziemią w większej doniczce, do której wsadzana jest sadzonka. Rośliny dostępne w sprzedaży są dobrze przekorzenione więc nawóz - jeśli jeszcze się nie rozpuścił - znajduje się wewnątrz bryły korzeniowej i nie jest widoczny na pierwszy rzut oka po wyciągnięciu sadzonki z donicy.

Nawóz na powierzchni ziemi w donicy

Czasami na powierzchni ziemi w donicach roślin zauważyć można nawóz. Taką procedurę stosujemy na przykład wtedy, gdy roślina znajduje się jeszcze w wystarczająco dużym pojemniku, a przydałoby się jej zasilenie. Granulki nawozu wysypywane są wtedy na powierzchnię ziemi i wraz z wodą stopniowo rozpuszczają się wnikając w bryłę korzeniową i zasilając roślinę.

Jaki powinien być dobry nawóz do roślin?

Dobry nawóz do roślin to taki, który nie tylko zawiera składniki potrzebne roślinie do prawidłowego, zdrowego, pełnego wigoru wzrostu, lecz także wydziela je przez odpowiednio długi czas.

Odpowiedni skład nawozu gwarantuje, że zasilane rośliny otrzymują składniki mineralne we wzajemnym stosunku odpowiadającym zapotrzebowaniu na nie. Często można spotkać opis wkładu nawozu wyróżniający makroelementy (NPK - azot, fosfor, potas) i mikroelementy.

Nie mniej ważne jest jednak, aby dokarmianie rośliny nawozem następowało przez odpowiedni okres. Zapobiega to "przekarmieniu" rośliny w momencie zastosowania nawozu, co często określa się również "spaleniem" rośliny przez nawóz. Spowolenienie oddawania przez nawóz składników powoduje także, że roślina zasilana jest przez dłuższy czas - zamiast wielu mniejszych dawek nawozu, zasilamy roślinę raz lub dwa w sezonie.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, że kolorowe kulki na powierzchni ziemi w doniczce to nie powód do zmartwień. Odpowiednio nawieziona sadzonka to fundament zdrowo wyglądającej, pełnej energii do wzrostu rośliny. A przecież każdy wie, że im ładniej wygląda nasz ogród, tym lepszy mamy humor, prawda? 😉