Czy warto zainteresować się świdośliwami?

Przegląd cech świdośliw wraz z listą najpopularniejszych odmian

Co warto wiedzieć o świdośliwach

Świdośliwy w Polsce są gatunkiem znanym, ale mało popularnym. Obecnie sadzone są najczęściej jako rośliny ozdobne. Wśród pasjonatów, świdośliwy znane są jednak również ze smacznych owoców. Nazywane także - z łaciny - amelanchierami. Znanych jest 25 gatunków tej rośliny, a do najpopularniejszych do należą: - a. alnifolia - świdośliwa olcholistna - a. arborea - świdośliwa drzewiasta - a. canadensis (syn. lamarckii) - świdośliwa kanadyjska (syn. Lamarcka) - a. laevis - świdośliwa gładka

Amelanchier lamarckii podczas kwitnienia:

Uprawa świdośliw

Amelanchiery nie są wymagające w uprawie! Nie wymagają szczególnej opieki, nie chorują zbyt często. Najlepiej radzą sobie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Do poprawnego wzrostu wystarczy im zwykła, ogrodowa ziemia. Dobrze radzą sobie z występującymi na tereni Polski mrozami i nie są wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.

Amelanchier canadensis 'Rainbow Pillar':

Jak rosną świdośliwy

Świdośliwa rośnie jako krzew lub małe drzewo o pokroju od niskiego i rozłożystego do zwartego i smukłego. Osiąga wysokość do około kilku metrów. Korna młodych pniach i przyrostach jest barwy czerwonobrązowej, z wiekiem zaś przybiera kolor szary. Liście niewielkie, owalne, prawie okrągłe o ząbkowanych brzegach. Od około połowy kwietnia kwitnie małymi, białymi lub lekko różowymi kwiatami, które zebrane są w kwiatostany na końcach pędów. Kwiaty są samopylne lub zapylane przez zapylenia krzyżowe (pyłek przenoszony jest przez wiatr lub owady).

Amelanchier alnifolia 'Obelisk':

Krzew o pięknych, białych kwiatach

Bez cienia wątpliwości, piękne, drobne, białe kwiaty to jedna z największych zalet amelanchierów. Występują na roślinie od około połowy kwietnia. W tym czasie, w zasadzie cała roślina obsypana jest małymi, jasnymi kwiatami, które widoczne są z daleka.

Amelanchier laevis:

Owoce amelanchierów

Owoce pojawiają się od drugiej połowy czerwca do końca lipca i teoretycznie mogą pozostać na krzewach aż do zimy. Tyle teoria. W praktyce należy uważać na ptaki, które będą próbowały przed nami skosztować owoców świdośliwy.

Owoce świdośliwy mają kulisty kształt i są niewielkie (około 1-2 centymetrów średnicy). Dojrzałe mają barwę purpurowofioletową, granatową aż do prawie czarnej. Są soczyste, smaczne, słodkie o lekko migdałowym posmaku. Ze względu na wygląd są czasami porównywane do tzw. borówki amerykańskiej, chociaż z biologicznego punktu widzenia są podobne do jabłek. Owoce świdośliwy są bogate w cukry, antocyjany, kwas jabłkowy i witaminy w grupy A, B i C. Mogą być spożywane na surowo lub przetwarzane na soki, nalewki, konfitury i dżemy.

Amelanchier 'Ballerina' i jego owoce:

Podsumowanie

Świdośliwa to godna polecenia propozycja dla osób szukających ozdobnego krzewu lub małego drzewa, który poza swoimi walorami wizualnymi, będzie dodatkowo przyciągał swoimi owocami. Dla niektórych z pewnością zaletą jest fakt, że rośliny te w Polsce są wciąż dość oryginalne. Początkujący ogrodnicy na pewno docenią w świdośliwach brak większych problemów w uprawie. Z pewnością jednak wszyscy docenią kwietniowe przystrojenie ogrodu pięknymi kwiatami amelanchierów.