Drzewa miododajne - na ratunek pszczołom

Dowiedz się jak Twój ogród może ucieszyć i Ciebie, i przyrodę

Dlaczego miododajne?

Rośliny miododajne, a raczej nekatrodajne cieszą się rosnącą popularnością nie tylko wśród fanów miodu pszczelego. Najnowsze raporty międzynarodowych organizacji pozarządowych alarmują, iż stale malejąca populacja pszczół stała się problemem globalnym. Przedstawione w licznych raportach liczby mówią same za siebie:

  • 76% produkcji żywności jest uzależnione od pracy pszczół

  • Ponad 50% z żyjących w Polsce gatunków pszczół jest zagrożonych wymarciem.

  • Szacuje się, że do roku 2035 wyginie populacja pszczoły miodnej

Drzewa miododajne

Każdy może pomóc przez zapewnienie pszczołom dostępu do pokarmu. Kilka roślin miododajnych w przydomowym ogrodzie lub balkonowej doniczce pomoże pszczołom i sprawi, że będziemy cieszyć się pięknie kwitnącymi roślinami przez długie lata.

Wybór jest ogromny. Od ziół poprzez maliny, aż po krzewy i drzewa ozdobne.

Surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides)

Surmia bignoniowa jest niewymagającą rośliną o interesującym rozłożystym pokroju, a dodatkowo odporne na choroby i szkodniki. Drzewo doceniane przez architektów, harmonijnie komponuje się z nowoczesną i surową architekturą. Roślina charakteryzuje się dużymi liśćmi w kształcie serca oraz okazałym kwiatostanem pojawiającym się latem (czerwiec – sierpień). Piękne kwiaty podobne do storczyków przepięknie pachną, szczególnie wieczorami.

Surmia - odmiany

Surmia bigoniowa występuje w odmianach, z których dwie najpopularniejsze to:

  • 'Aurea'

  • 'Nana'

Pielęgnacja katalpy

Dla Surmii bignoniowej odpowiednie jest każde podłoże, z wyjątkiem bardzo piaszczystego. Świeżo posadzone drzewa należy podlewać tak by nie dopuścić do przesychania ziemi wokół korzeni. Starsze okazy dobrze radzą sobie podczas suszy. Drzewo bardzo dobrze znosi formowanie, ogławianie i przycinanie. Młodsze okazy należy szczególnie chronić przed mrozem poprzez okrywanie. Roślina stosunkowo późno rozpoczyna wegetację co sprawia, że jest mniej narażona na wiosenne przymrozki.

Oferta katalp

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Niezwykłe drzewo o szerokiej koronie i szybkim tempie wzrostu, stosunkowo odporne na mróz. Tulipanowiec należy do rodziny magnoliowatych dlatego ceniony jest nie tylko za piękne liście, ale także ze względu na wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, obfite kwiatostany. Jak wskazuje nazwa, kwiaty tulipanowca przypominają tulipany. Osiągają one około 5 cm średnicy i charakteryzują się delikatną zielonkawo-biało-pomarańczową barwą. Na drzewie utrzymują się przez trzy tygodnie, prezentując się wyjątkowo oryginalnie. W Polsce okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca. Tulipanowiec świetnie sprawdzi się w ogrodzie jako drzewo soliterowe w miejscach reprezentacyjnych.

Pielęgnacja tulipanowca

Roślina wymaga szczególnego stanowiska w ogrodzie. Przede wszystkim powinno ono być ciepłe. Roślina najwspanialej kwitnie w mocno nasłonecznionych miejscach. Osłonięcie drzewa przed podmuchami wiatru zabezpieczy jej kruche gałęzie przed łamaniem, zwłaszcza młodsze okazy. Ze względu na swe naturalne występowanie, tj. doliny rzek, warto zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność. Wilgotna i jednocześnie przepuszczalna gleba to klucz do sukcesu w uprawie tulipanowca.

Oferta tulipanowców

Podsumowanie

Wybierając kolejne drzewo do swojego ogrodu możesz kierować się również jego wpływem na środowisko. Co ważne, pomoc pszczołom nie wymaga ani dodatkowej pracy, ani pieniędzy - wystarczy wybrać roślinę miododajną.